לימודי פסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה

לימודי פסיכולוגיה_640x425

לימודי פסיכולוגיה : מדריך למתחילים

פסיכולוגיה היא מדע החוקר את ההתנהגות האנושית, את המחשבות והרגשות שלנו, ואת הגורמים המשפיעים עליהם. לימודי פסיכולוגיה הם תחום מרתק ומגוון המאפשר לפתח הבנה מעמיקה של האדם, ויכולים להוביל למגוון אפשרויות תעסוקה מאתגרות ומספקות.

מה לומדים בפסיכולוגיה?

לימודי פסיכולוגיה עוסקים במגוון רחב של נושאים, הכוללים:

 • פסיכולוגיה התפתחותית: עוסקת בהתפתחות האדם במהלך חייו, החל מהלידה ועד הקשישים.
 • פסיכולוגיה קוגניטיבית: עוסקת בתהליכי החשיבה, הזיכרון, הלמידה והפתרון של בעיות.
 • פסיכולוגיה חברתית: עוסקת ביחסים בין-אישיים, בקבוצות ובתרבות.
 • פסיכולוגיה קלינית: עוסקת באבחון וטיפול בהפרעות נפשיות.
 • פסיכולוגיה חינוכית: עוסקת בלמידה, בהתפתחות הילד ובתהליכי ההוראה.
 • פסיכולוגיה ארגונית: עוסקת בהתנהגות העובדים ובתהליכים בארגונים.

מהם תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה?

תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה משתנים בין מוסדות הלימוד השונים, אך בדרך כלל כוללים:

 • בגרות מלאה
 • ציון פסיכומטרי גבוה
 • ממוצע בגרות גבוה
 • ראיון אישי

מהן אפשרויות התעסוקה בפסיכולוגיה?

בוגרי לימודי פסיכולוגיה יכולים להשתלב במגוון רחב של תחומי תעסוקה, הכוללים:

 • טיפול פסיכולוגי: פסיכולוגים קלינים מטפלים בהפרעות נפשיות במגוון מסגרות, כגון בתי חולים, מרפאות, מרכזים קהילתיים ועוד.
 • חינוך: פסיכולוגים חינוכיים עובדים בבתי ספר, גני ילדים ומסגרות חינוכיות אחרות, ומסייעים לילדים, תלמידים ומורים להתמודד עם קשיים לימודיים, רגשיים והתנהגותיים.
 • ארגונים: פסיכולוגים ארגוניים עובדים בארגונים מגוונים, ומסייעים לעובדים להתמודד עם לחץ, מתח וקשיים אחרים במקום העבודה.
 • מחקר: פסיכולוגים חוקרים את ההתנהגות האנושית במגוון רחב של תחומים, כגון התפתחות, קוגניציה, התנהגות חברתית ועוד.

כיצד להתמודד עם שאלות אתיות בלימודי פסיכולוגיה?

במהלך לימודים בתחום הפסיכולוגיה נדרשים הסטודנטים ללמוד כיצד לבצע מחקרים תוך התמודדות עם שאלות אתיות. ביצוע מחקרים שונים יכול לעורר התרגשות רבה, אך יש לזכור כי ישנה גם מחויבות גדולה לנקוט בגישה אתית כדי לספק תוצאות אמינות ואיכותיות. במאמר זה נבין כיצד יכולים סטודנטים לפסיכולוגיה לבצע מחקרים בצורה האתית ביותר במהלך לימודיהם וגם בדרכם המקצועית.

הבסיס לאתיקה בתחום המחקר הפסיכולוגי

ההבנה של אתיקה בתחום המחקר הפסיכולוגי דורשת הבנה של היסודות של המחקר האתי. הבסיס לכך הוא ללא ספק ההבנה כי יש לכבד את האוטונומיה והנוחות של המשתתפים במחקר. הקווים המנחים לאתיקה דורשים גם שקיפות, כנות והוגנות לכל אורך תהליך המחקר.

הסכמה מתוך מודעות

הסכמה מתוך מודעות היא חלק מהותי מביצוע של מחקר אתי. לימודי פסיכולוגיה מחייבים את הסטודנטים להבין את המשמעות של קבלת הסכמה מתוך רצון חופשי ומתוך מודעות של המשתתפים, לפני תחילתו של המחקר. תהליך ההסכמה צריך להיות ברור, כדי לאפשר למשתתפים להבין את אופי המחקר, את מטרתו ואת הסיכונים האפשריים אשר עשויים להופיע.

כיצד להגן על המשתתפים

במהלך ביצוע המחקר נדרשים הסטודנטים להבטיח ביטחון למשתתפים במחקר. דרישה זו כוללת שמירה על ביטחונם הפיזי וגם ביטחונם הנפשי של המשתתפים לכל אורך שלבי מחקר. לפני תחילת התהליך נדרשים הלומדים להעריך את הסיכונים האפשריים ולבסס דרכים ממשיות אשר יאפשרו התמודדות ברורה במקרים בהם הסיכונים יופיעו.

שמירה על פרטיות וסודיות

הגנה על הפרטיות של המשתתפים היא הכרחית במהלך ביצוע של מחקר. לכן, חייבים הסטודנטים ליישם אמצעים המגנים על המידע האישי של המשתתפים. החוקרים צריכים ליצור מתווה לשמירה של המידע, להגדיר למי תהיה גישה לאותו המידע ולמשך כמה זמן המידע ישמר. חשוב להבין כי במיוחד בתחום הפסיכולוגיה ישנה סבירות גבוהה שהמשתתפים יחלקו מידע אישי רגיש, לכן יש להציב את השמירה על פרטיותם במעלה ראשונה.

כנות ואמינות בעת הצגת הנתונים

מחקר אתי דורש כנות ואמינות בעת דיווח ממצאי המחקר. הלומדים חייבים לוודא כי הם מציגים את שיטות המחקר, את אופן שמירת המידע ואת האתגרים עמם הם התמודדו בשקיפות מלאה. האמינות דורשת גם ייצוג מדויק של התוצאות, תוך הימנעות מהשפעה שאינה אתית עליהן.

כיצד להתמודד עם תחומי מחקר רגישים

במקרים מסוימים, מחקרים בתחום הפסיכולוגיה עשויים לעסוק בנושאים רגישים כמו בריאות הנפש, טראומה וההתמודדות של אוכלוסיות מוחלשות. הלומדים בלימודי פסיכולוגיה אשר לוקחים חלק במחקרים רגישים מסוג זה חייבים לעשות כן ברגישות גבוהה. כמו כן, עליהם לוודא אף יותר כי הם מטמיעים שיטות אשר יאפשרו הגנה על המשתתפים במחקר, כדי להבטיח את ביטחונם.

כיצד ניתן להימנע מהעתקה?

שמירה על יושרה אקדמית גם היא חלק חשוב כאשר מדובר על ביצוע מחקרים אתיים. הסטודנטים חייבים להיות בעלי ידע מקיף, במיוחד כאשר הם מפנים את קוראי המחקר למקורות חיצוניים ובעודם מנסים להימנע מהעתקה בשוגג. התייחסות מדויקת למקורות אינה קשורה רק לשמירה על סטנדרט גבוה של אתיקה, אלא גם תורמת ליכולות המקצועיות של הסטודנטים. כמובן שכל מחקר באשר הוא נשען לא פעם על מקורות שונים, אך האופן שבו מקורות אלה מוצגים במחקר יקבע במידה רבה את מידת האתיות של המחקר.

רגישות תרבותית

המחקר הפסיכולוגי יכול להתייחס למגוון אוכלוסיות, בארץ ואף בעולם. לכן, לומדי התואר חייבים להיות קשובים לניואנסים תרבותיים. עליהם להבין ולכבד נקודות מבט תרבותיות שונות, כדי שיהיה באפשרותם לבצע מחקר אתי באמת. הבנה זו דורשת התייחסות לנורמות תרבותיות, ערכים תרבותיים ואף השפעות חיצוניות, כדי להבטיח תהליך מחקר מדויק ואתי.

רוצים לדעת עוד על לימודי פסיכולוגיה? בואו נדבר

בואו נדבר

עוד מרחבי הרשת

>
s