הפרשות מהנרתיק

הפרשות מהנרתיק

הפרשות מהנרתיק

הפרשות מהנרתיק הן תופעה שכיחה אצל נשים, והיא יכולה להשתנות בצבע, בעקביות ובריח. הבנת הסוגים השונים של הפרשות מהנרתיק חשובה לשמירה על בריאות הנרתיק וזיהוי בעיות פוטנציאליות.

סוג אחד של הפרשות מהנרתיק הוא הפרשות שקופות או מעט עכורות, הנחשבות לרוב לנורמליות. הפרשה זו עוזרת לשמור על הנרתיק נקי ומשומן. זה עלול לעלות בנפח במהלך הביוץ או עוררות מינית. עם זאת, אם הפרשה זו הופכת להיות מוגזמת, מסריחה או מלווה בגירוד או גירוי, זה עשוי להצביע על זיהום או בעיה בסיסית אחרת שיש לטפל בה.

סוג נוסף של הפרשות מהנרתיק הוא לבן ועבה, בדומה לעקביות של גבינת קוטג'. סוג זה של הפרשות הוא לעתים קרובות סימן לזיהום שמרים, הידוע גם בשם קנדידה. זיהומים בשמרים עלולים לגרום לגירוד, אדמומיות ואי נוחות באזור הנרתיק. חשוב לפנות לטיפול רפואי אם אתה חושד בזיהום בשמרים, מכיוון שניתן לטפל בו בקלות באמצעות תרופות נגד פטריות.

הפרשות נרתיקיות צהובות או ירקרקות עשויות להצביע על נוכחות של זיהום, כגון וגינוזיס חיידקי או טריכומוניאזיס. זיהומים אלו עלולים לגרום לריח חזק, גירוד ואי נוחות. זה חיוני לראות ספק שירותי בריאות לאבחון וטיפול נכונים.

במקרים מסוימים, הפרשות מהנרתיק עשויות להשתנות במהלך ההריון. נפוץ שלנשים בהריון יש עלייה בהפרשות הנרתיק, שצבען בדרך כלל דק ולבן. הפרשה זו עוזרת להגן על צוואר הרחם ולמנוע זיהומים. עם זאת, אם ההפרשה הופכת סמיכה, צהבהבה או מלווה בתסמינים אחרים כמו כאב או דימום, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי כדי לשלול סיבוכים כלשהם.

הפרשות מהנרתיק כמו "נזלת"

לפעמים, זה יכול להיות מבלבל להבדיל בין נזלת להפרשות מהנרתיק בגלל הדמיון שלהם במראה. לשניהם יכולה להיות עקביות ברורה ומימית, מה שמוביל לאי ודאות לגבי מקור ההפרשה. עם זאת, ישנם מספר גורמים מרכזיים שיכולים לעזור להבחין בין השניים.

ראשית, מיקום ההפרשה הוא קריטי. נזלת, כפי שהשם מרמז, מקורה במעברי האף והיא קשורה לתסמינים כמו התעטשות, גודש ואף סתום או מגרד. מצד שני, הפרשות מהנרתיק נפלטות מהנרתיק ואינן מלווה בתסמינים באף.

שנית, ריח ההפרשה יכול לספק רמזים חשובים. להפרשה מהנרתיק יש בדרך כלל ניחוח מושק עדין הנחשב נורמלי. עם זאת, אם להפרשה יש ריח חזק ומגעיל, זה עשוי להצביע על זיהום או בעיה בסיסית אחרת. לעומת זאת, לנזלת אין בדרך כלל ריח חזק.

בנוסף, עקביות ההפרשה יכולה להשתנות. הפרשות מהנרתיק יכולות לנוע בין דקים ומימיים לסמיכים ודביקים, תלוי בגורמים כמו שינויים הורמונליים או זיהומים. לעומת זאת, נזלת היא בדרך כלל מימית באופן עקבי.

לבסוף, חשוב לקחת בחשבון את נוכחותם של סימפטומים קשורים. הפרשות מהנרתיק עשויות להיות מלווה בגירוד, גירוי או אי נוחות באזור הנרתיק, מה שמעיד על זיהום פוטנציאלי או חוסר איזון. לעומת זאת, נזלת מלווה בדרך כלל בתסמינים נשימתיים אחרים כגון שיעול, כאב גרון או חום.

הפרשות לבנות

הפרשות לבנות וקרמימיות הן סוג שכיח של הפרשות מהנרתיק שנשים רבות חוות בשלבים שונים של המחזור החודשי שלהן. ניתן לתאר אותו כסמיך וחלבי במראהו, הדומה לרוב למרקם של שמנת. הבנת הסיבות והמאפיינים של הפרשות לבנה ושמנת יכולה לעזור לאנשים להבין טוב יותר את בריאות הרבייה שלהם.

 • הפרשה לבנה רגילה, שמנת:
  הפרשה לבנה וקרמית נחשבת לרוב תקינה ויכולה להתרחש בשלבים שונים של המחזור החודשי. זה קשור בדרך כלל לרמות מוגברות של אסטרוגן, מה שעלול להוביל לעלייה בייצור ריר צוואר הרחם. סוג זה של הפרשות בדרך כלל חסר ריח ואינו גורם לאי נוחות או גירוד. הוא ממלא תפקיד מכריע בשמירה על בריאות הנרתיק על ידי מתן סיכה והגנה על איברי הרבייה.
 • ביוץ והפרשה לבנה, שמנת:
  במהלך הביוץ, שחרור של ביצית מהשחלה, הפרשה לבנה, שמנת, עשויה להיות שופעת ונמתחת יותר. סוג זה של הפרשות מכונה בדרך כלל ריר צוואר הרחם של חלבון ביצה (EWCM). יש לו עקביות חלקה ולעתים קרובות קשורה לפוריות מוגברת. EWCM עוזר להקל על מסע הזרע דרך צוואר הרחם ואל הרחם, ומגדיל את הסיכויים להתעברות.
 • הפרשות לבנות, חריגה:
  למרות שהפרשה לבנה וקרמית היא בדרך כלל נורמלית, חשוב להיות מודעים לשינויים בצבע, בעקביות או בריח. אם ההפרשה הופכת לגושים, גושים או יש לה ריח חזק ולא נעים, זה עשוי להעיד על זיהום כגון זיהום שמרים או וגינוזיס חיידקי. במקרים כאלה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לאבחון וטיפול נכונים.

הפרשות מהנרתיק במהלך ההריון

במהלך ההיריון צפויים שינויים בהפרשות הנרתיק כאשר הגוף עובר שינויים הורמונליים שונים ומתכונן ללידה. חשוב לאמהות לעתיד להבין את המאפיינים הנורמליים של הפרשות מהנרתיק במהלך ההריון ולהיות מודעות לכל שינוי חריג שעלול להצביע על בעיה אפשרית.

 • הפרשה מוגברת מהנרתיק:
  הריון מוביל לעתים קרובות לעלייה בהפרשות הנרתיק, המכונה לויקוריה. הפרשה זו היא בדרך כלל דקה, חלבית וחסרת ריח. הוא משמש כמנגנון הגנה לנרתיק, מונע חדירת חיידקים מזיקים לרחם ועלול לגרום לזיהומים. עם זאת, אם ההפרשה הופכת סמיכה, צהבהבה, ירקרקה או יש לה ריח רע, זה יכול להיות סימן לזיהום ויש להעריך על ידי ספק שירותי בריאות.
 • פקק ריר:
  עם התקדמות ההריון, נוצר פקק ריר בצוואר הרחם כדי לאטום את הרחם ולהגן על העובר המתפתח מפני זיהומים פוטנציאליים. פקק הריר הוא חומר סמיך דמוי ג'לי שעלול להיפלט לקראת סוף ההריון או במהלך הצירים. איבוד פקק הריר הוא לרוב סימן לכך שהלידה מתקרבת, אך אין זה אומר בהכרח שהלידה תתחיל מיד. חשוב להודיע לרופא אם יש חשש לגבי התזמון או המאפיינים של פקק הריר.
 • דליפת מי שפיר:
  במקרים מסוימים, הפרשות מהנרתיק במהלך ההריון עשויות להיות סימן לדליפת מי שפיר. נוזל זה, המקיף את התינוק ברחם, הוא בדרך כלל צלול וחסר ריח. אם יש זריחה פתאומית של נוזלים או טפטוף מתמשך שאינו שתן, חשוב לפנות מיד לטיפול רפואי שכן זה עלול להעיד על קרע בשק השפיר, הידוע גם בשם שבירת המים.

הפרשות מהנרתיק משרתות תפקידים מכריעים רבים ומאפייניה יכולים לספק אינדיקציות מרכזיות למצבה הבריאותי של האישה. למרות שזה יכול להשתנות בצבע, בעקביות ובנפח, כל שינוי משמעותי צריך לבקש התייעצות עם רופא. הבנה מה נורמלי ומה לא היא הצעד הראשון לשמירה על בריאות נרתיקית טובה.

רוצים לקרוא עוד ? בקרו במדור הבריאות שלנו

עוד מרחבי הרשת

>
s